Dërgesa Falas për të gjitha porositë mbi 75.00 €*
eBlejta » Spinoza

Spinoza

10,99  me TVSH

Një hyrje e shkurtër

SKU: 978-99943-43-56-0 Categories: Histori, Filozofi & Biografi

Benedict de Spinoza (1632-1677) ishte njëherazi ati i Iluminizmit dhe i fundmi mbrojtës i brengosur i Mesjetës. Me sintezën e tij brilante të metodës gjeometrike, ndjenjës religjioze dhe shkencës shekullare, ai u orvat të pajtonte nevojat e përkundërta morale e intelektuale të epokës së tij si dhe të paraqiste një përfytyrim të njerëzimit të lidhur njëkohësisht nga domosdoshmëria dhe përjetësisht të lirë. Roger Scuton paraqet një analizë të qartë e sistematike të mendimit të Spinozës, duke vënë në dukje lidhjen e këtij mendimi me rrekjet e sotme intelektuale.

Autor

Roger Scuton

Botues

IDEART

Dimensionet 20,6 × 13,5 × 0,9 cm
ISBN

978-99943-43-56-0

Gjuha

SQ / AL

Numri i faqeve

144

Data e publikimit

2007

Përkthyer

Rubin Hoxha

Pesha 0,187 kg

ABONOHU

Abonohu në buletin dhe siguro përparësitë